Logo
tel. (068) 383 89 67
Aktualność: mikrorachunek podatkowy - jak zapłacić VAT, CIT i PIT w 2020r.

Dziś przedsiębiorcy płacą podatki na rachunki swoich urzędów skarbowych.
Każdy urząd posługuje się kilkoma numerami - różnymi dla różnych rodzajów podatku.

Od 1 stycznia 2020 r. większość rachunków urzędów skarbowych do wpłat zobowiązań podatkowych zostanie zastąpiona przez indywidualny rachunek przypisany do każdego podatnika – tzw. mikrorachunek podatkowy. Będą się nim posługiwać wszyscy, którzy mają numer PESEL lub NIP i płacą podatki.

W praktyce każda osoba fizyczna i każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będą korzystać z mikrorachunku. Nie ma tu znaczenia ani forma prawna prowadzonej działalności ani wielkość przedsiębiorcy.

To oznacza, że należności podatkowe z tytułu PIT, CIT i VAT zapłacisz zawsze na ten sam rachunek - przypisany tylko do ciebie lub twojej firmy. Ten numer nie zmieni się nawet gdy ty zmienisz adres zamieszkania, urząd skarbowy czy nazwisko. Dzięki mikrorachunkowi nie będzie trzeba sprawdzać numeru rachunku urzędu skarbowego przed każdą płatnością. Swój mikrorachunek - jeśli nie będziesz go pamiętać -wygenerujesz online - w dowolnym czasie i w każdym miejscu.

Jakie podatki zapłacisz na mikrorachunek

Na mikrorachunek zapłacisz:

  • podatek od dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne (PIT), podatek od dochodów uzyskiwanych przez osoby prawne (CIT) oraz podatek od towarów i usług (VAT), za wyjątkiem VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (VAT-14), który opłacisz na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla wpłat podatku akcyzowego,
  • niepodatkowe należności stanowiące dochód budżetu państwa np.: koszty postępowania przed organami podatkowymi, grzywny, mandaty, kary porządkowe.

Skąd wziąć mikrorachunek podatkowy

Numer twojego mikrorachunku sprawdzisz  w  bardzo prosty sposób – Ministerstwo Finansów udostępniło Generator mikrorachunku podatkowego, do którego masz dostęp online. Wystarczy, że podasz właściwy identyfikator podatkowy, czyli:

  • numer PESEL -  jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest płatnikiem VAT
  • numer NIP - jeśli jesteś:
    • osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą,
    • płatnikiem VAT,
    • osobą fizyczną, nieobjętą rejestrem PESEL, która jest podatnikiem na podstawie odrębnych przepisów (na przykład cudzoziemcem)

      Numer swojego mikrorachunku podatkowego sprawdzisz też w dowolnym urzędzie skarbowym.
Nowy model płacenia podatków obowiązuje od 1 stycznia 2020 r. Rachunki urzędów skarbowych dedykowane do wpłat podatku PIT, CIT i VAT będą aktywne tylko do 31 grudnia 2019 r. Po tym terminie nie zapłacisz tych podatków na numer konta urzędu skarbowego, którego używałeś dotąd – twój przelew zostanie odrzucony przez bank.

Jak zapłacić podatki na mikrorachunek

  • sprawdź w dowolnym urzędzie skarbowym lub wygeneruj online swój mikrorachunek,
  • określ tytuł przelewu - jaki podatek ma zostać rozliczony tzn. PIT, CIT czy VAT,
  • jeśli masz zaległości w płatnościach wpłata zostanie zaliczona na tę zaległość podatkową, nawet jeżeli określisz inne przeznaczenie w opisie przelewu,
  • jeśli zaległości powstały z różnych tytułów, wpłaty będą zaliczane na zobowiązanie podatkowe, które powstało najwcześniej,
  • jeśli nie określisz tytuł przelewu, twoja wpłata zostanie przeznaczona na zobowiązanie podatkowe o najstarszym terminie płatności.
źródło: biznes.gov.pl

DATA PUBLIKACJI: 2019-12-04 » Posostałe aktualności
A A A
nr legitymacji
Doradca Podatkowy Albert Kokoszka
ul. Srebrna Góra 2a , 66-600 Krosno Odrzańskie
tel. 683838967
© TAXPLUS :: Rachunkowość, Kadry i Płace, Doradztwo podatkowe :: powered by mAdmin :: projekt i wykonanie BerMar multimedia